کد مطلب: 56023 تعداد بازدید: ۱۸۱

برگزاری دوره آشنایی با ولایت فقیه

برگزاری دوره آشنایی با ولایت فقیه

دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۱:۵۲
بگزاری دوره آشنایی با ولایت فقیه در حوزه زینبیه(س)

برگزاری اولین جلسه دوره "آشنایی با ولایت فقیه" به مناسبت دهه فجر با موضوع ولایت فقیه در مدرسه علمیه خواهران زینبیه(س) شهرستان آبیک استان قزوین

به همت مدیر و کارشناس فرهنگی اولین جلسه دوره آشنایی با ولایت فقیه به مناسبت ایام الله دهه فجر در مدرسه علمیه خواهران زینبیه (س) شهرستان آبیک استان قزوین برگزار شد.

خانم فاطمه محبی تبار فوق لیسانس رشته تاریخ و نماینده بنیاد شهید ابتدای صحبت خود را با این پرسش آغاز کرد که " آیا ولایت فقیه در تاریخ اسلام وجود داشته یا نه؟ "

وی برای پاسخ به این سوال از روشهای کلامی و تاریخی استفاده کرد و این مطلب را بیان کرد که: براساس قرآن حکومت فقط برای خداست، پس با تنفیذ خداوند به غیر داده می شود و غیر باید دارای ظرفیت احیاء حکومت در زمین را داشته باشند. اولین جانشینان خداوند در زمین پیامبران هستند و بعد از انبیا خلیفه اللهی به حضرت محمد (ص) و بعد از ایشان به ائمه علیهم السلام می رسد .

امام زمان روحی فداه در سال 255 متولد شدند و در سن 5 سالگی پدر خود را از دست می دهند و از زمان غیبت صغری رسیدن حضور امام دیگر امکان پذیر نیست و از طریق نائبان صورت می گرفت .نائب اول در کودکی وارد منزل امام هادی (ع) می شود و در محضر اهل بیت تربیت می شود تا به عصمت برسد .

خانم فاطمه محبی تبار در ادامه افزود: در تمام دوران غیبت صغری امام زمان نواب چهارگانه کارها را انجام می دادند و بعد از مرگ نائب چهارم در روز نیمه شعبان به فرموده امام زمان که بعد از خودت نائبی انتخاب نکن و از اینجا غیبت کبری آغاز می شود .

وی در نهایت به خاطر ضیق وقت چند کتاب تاریخ تشیع از جمله انسان 250 ساله را به طلاب معرفی کرد و از ایشان خواست که این کتاب را مطالعه کنند و ادامه بحث را به هفته آینده موکول کرد.

دوره "آشنایی با ولایت فقیه" به حسب نیاز مبلغین و طلاب در چندین جلسه در دو شیفت صبح و عصر برگزار خواهد شد.