کد مطلب: 85817 تعداد بازدید: ۳۸

یادواره شهدا

مراسم یادواره ی شهدا به همت حوزه علمیه خواهران زینبیه با سخنوری خطیب و واعظ گرانقدر حجت الاسلام ماندگاری برگزار گردید.

جمعه ۲۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۹:۱۶
حوزه علمیه زینبیه میزبان امام جمعه محترم و مسولین فرهنگی و خانواده های معظم شهدا و عموم خانواده های ولایتمدار شهرستان بود.

در این مراسم پس از تلاوت آیات قرآن کریم و اجرای سرود ملی و قراءت زیارت آل یاسین و مداحی؛ میهمانان پذیرای سخنان حجت الاسلام ماندگاری شدند که به شرح ذیل است:

حضرت حجت الاسلام ماندگاری پس از حمدوثنای خداوند و درود و سلام به آستان مبارک معصومین(علیهم السلام) بیان داشتند که:مهمانی شهدا پذیرایی های قشنگی دارد؛در مجالس شهدا پذیرایی ها پذیرایی معنوی است. پذیرایی اول شهدا حسرت است.هرکس از این پذیرایی بهره مند شد خوشابحالش این حسرت همان حسرتی است کع میگوییم (یا لیتنا کنا معکم)...هرگاه ورزشکاری مدال میآورد حسرت میخورند که کاش ما هم مدالی میبردیم؛خداوند مدالها به شهدا داده است مقاماتی به آنها عنایت شده است.از خدا بخواهیم خدا از مدال های شهدا به ما بدهد.

 از مقامات شهدا به چند نکته اشاره میشود:

 سوره صف آیه۳(ان الله یحب الذین یقاتلون فی سبیله صفا کانهم بنیان مرصوص) خداوند عاشق شهدا شده است.

سوره توبه آیه ۱۱۱(ان الله اشتری من المؤمنین أنفسهم و أموالهم بأن لهم الجنه)... خداوند خریدار شهدا است؛خداوند شهدا را به بهای بهشت خریده است. حضرت امیرالمؤمنین که از خداوند طلب شهادت میکرد از مقامات شهدا باخبر بود.

 سوره فجر آیات۲۷/۳۰ (یا ایتها النفس المطمءنه ارجعی إلی ربک راضیه مرضیه فأدخلی فی عبادی وأدخلی جنتی) خداوند از شهدا دعوت میکند دعوتی دلنشین که رضایتش را از شهدا اعلام میکند.  سوره نساء آیه ۶۹(و من یطع الله و الرسول فأولاءک مع الذین انعم الله علیهم من النبیین والصدیقین و لشهداء والصالحین و حسن أولاءک رفیقا)شهدا رفیق و همنشین پیغمبران،امامان،صالحین هستند. پذیرایی دوم شهدا اتمام حجت است.عزیزی که آرزو و حسرت شهادت را داری هرچیزی هزینه دارد این آرزو؛طلبه شهادت هم هزینه دارد.شهادت مزد زندگی مجاهدانه است.

 زندگی مجاهدانه در ۵ چیز خلاصه شده است: ۱/ایمان به خدا و قیامت. هرکس از جان بگذرد جانش دهند.لذا کسانی که در جبهه بودند هرگز به دنبال مزد نبودند چرا که فقط خدا در نظر آنان بود. تو بندگی به شرط مزد مکن که خواجه خود رسم بنده پروری داند. ۲/عمل صالح(الا الذین آمنوا و عملوا الصالحات) ۳/دعوت یکدیگر به مقاومت(و تواصوا بالصبر) امروز در جنگ اقتصادی هستیم و پناهگاهای ما قناعت،خرید کالای ایرانی و کمک به تولید ملی،و توجه بانوان به اشتغال های خانگی و خوداتکایی است. ۴/که تمام این نکات ذیل این مورد هستند ولایتمداری است هر که با ولی باشد شهادت نصیبش میشود همچون ۷۲ شهید کربلا که ولی زمان خود را تنها نگذاشتن و در سایه آن بزرگوار ماندگار و رستگار شدند.

 در پایان مراسم به ذکر مصیبت در رثای سید شهدا امام حسین و ادامه دهندگان راه امام حسین پرداخته شد همراه با پرچم متبرک شده نازدانه اباعبدالله بی بی رقیه(س) که فضا را معنوی تر ساخت.